Na rynku istnieje całe mnóstwo książek do nauki gramatyki języka angielskiego. Mnogość ta jest z jednej strony dobra – większa konkurencja gwarantuje lepszą jakość. Z drugiej strony ilość tytułów dostępnych na rynku może czasami przyprawić o zawrót głowy. Co więcej, poziom merytoryczny podręczników jest różny. Trafiają się książki dobre, średnie. Są także publikacje zwyczajnie słabe. W jaki sposób wybrać więc dobrą książkę? W tym wpisie przedstawię jedną pozycję dla osób średnio zaawansowanych, która zyskała popularność na świecie i na którą warto wydać własne pieniądze, mając pewność, że nie zostaną one zmarnowane.

Podręcznik, który chcę opisać to English grammar in use autorstwa Raymonda Murphy’ego. Obecnie w księgarniach dostępna jest edycja trzecia tej książki, a jej cena oscyluje wokół sześćdziesięciu kilku złotych. Pozycja napisana jest w języku angielskim i choć nie jest to wada (dlaczego – napiszę dalej), to cecha ta sprawia, że nie jest ona odpowiednia dla osób, które dopiero zaczynają naukę angielskiego. Innym osobom nie powinna sprawić żadnych trudności.

Książka jest zorganizowana w dość przejrzysty sposób – podzielono ją na unity, które traktują o konkretnym zagadnieniu gramatycznym. Na lewej stronie kartki podane są informacje teoretyczne wraz z przykładami, zaś na prawej otrzymujemy zestaw ćwiczeń do samodzielnego wykonania, które sprawdzają, czy opanowaliśmy materiał. Na końcu podręcznika znajduje się klucz z odpowiedziami, dzięki czemu możemy od razu sprawdzić, czy i gdzie popełniliśmy błędy. Do książki dołączona jest także płyta z dodatkowymi ćwiczeniami, które możemy wykonywać na komputerze. Przejrzysta organizacja pozwala w łatwy sposób dostać się do materiału, na którym nam w danej chwili zależy, nie tracąc przy tym czasu na wyszukiwanie odpowiedniej strony.

Jak wspominałem, wszystkie zagadnienia wytłumaczone są w języku angielskim, lecz pisane są na tyle prostym językiem, że ich zrozumienie nie sprawia kłopotów. Co więcej, uważam, że jest to atut, gdyż po przerobieniu całej książki bez problemów będziemy umieli nazwać wiele teoretycznych terminów i poleceń.

Wszystkie tematy są w książce wytłumaczone szczegółowo i dogłębnie. Czasem jeden unit to zbyt mało, aby wyjaśnić wszystkie zagadnienia związane z konkretnym problemem. Wówczas temat ten jest rozdzielany na kilka unitów, a wiedza przekazywana jest stopniowo, od informacji najbardziej ogólnych do szczegółów. Dzięki dużej ilości przykładów, które często mają charakter porównania – to jest poprawne, a to nie  – nie musimy wkuwać reguł teoretycznych, lecz zagadnienia wchodzą do głowy same. Pamiętając przykład, nie regułę, dużo łatwiej nauczymy się stosowania gramatyki tak po prostu, bez rozmyślania, której zasady i kiedy należy użyć.

Dla kogo konkretnie przeznaczona jest ta książka? Myślę, że dla każdej osoby na poziomie średnio zaawansowanym (także pre- oraz upperintermediate), która chce nauczyć się gramatyki bądź usystematyzować swoją wiedzę z jej zakresu. Skorzystać z niej mogą osoby przygotowujące się do certyfikatów fce (być może także cae) oraz Ci, którym do tej pory trudno było się nauczyć gramatyki z inncyh podręczników. Z książki tej powinny zrezygnować osoby początkujące – pisałem o powodach wcześniej – oraz zaawansowane, które wiedzę zawartą w niej już posiadają, a przynajmniej powinny.