W jednym z wcześniejszych wpisów pisałem o tym, w jaki sposób programy komputerowe wspomagają naukę języka angielskiego. Wspominałem tam między innymi o wygodzie i wysokiej skuteczności programów do nauki słówek. Wśród wielu programów do nauki słownictwa na uwagę zasługuje Profesor Henry, o którym mam zamiar napisać więcej w tej notce.

Profesor Henry Słownictwo to zestaw software’u do nauki słówek angielskich. Jest on podzielony na poziomy 1&2 oraz 3&4. Pierwszy z nich przeznaczony jest dla osób rozpoczynających przygodę z angielskim oraz początkujących i średnio zaawansowanych. Drugi – dla osób zaawansowanych. Każda z części zawiera kilkanaście tysięcy słówek i zwrotów oraz zdań przykładowych, obrazujących ich użycie. Słówka podzielone są na kategorie, co umożliwia nam naukę jedynie wybranych zagadnień. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby od razu uczyć się słów ze wszystkich kategorii.

Zasada działania programu jest dość prosta. Nauka nowych słówek odbywa się poprzez wykonanie szeregu ćwiczeń związanych z danym wyrazem (m.in. rozpoznawanie ze słuchu i wpisywanie tłumaczenia). Następnie, w zależności od tego jak dobrze poradziliśmy sobie z danym słowem, wyznaczana jest pierwsza powtórka. Odbywa się ona następnego dnia bądź dwa dni później, a po jej wykonaniu wyznaczana jest data kolejnej powtórki. Następne powtórki polegają na wpisywaniu tłumaczenia podanego po polsku słowa, a ich daty wyznaczane są w zależności od tego, jak dobrze poradziliśmy sobie z danym słówkiem.

Trzeba przyznać, że algorytm użyty w programie jest dobry, a odstępy pomiędzy kolejnymi powtórkami są w większości przypadków dopasowane optymalnie, dzięki czemu z jednej strony nie musimy powtarzać słów, które nie sprawiają nam problemów, a z drugiej program pilnuje, abyśmy nie zapomnieli tego, czego uczyliśmy się wcześniej. Istnienie opcji ‚już umiem’ sprawia, że możemy praktycznie wykluczyć z nauki słowa, które znamy już dobrze od długiego czasu, zaś liczne zdania dobrze ilustrują przykładowe użycie słów. Jest to ważne, gdyż pewne słówka występują w specyficznych zwrotach bądź z ściśle określonymi przyimkami. W Profesorze Henry zadbano o to, by nauka nie polegała jedynie na suchym wkuwaniu kolejnych słówek, ale jednocześnie uczyła ich wykorzystania. Plusem jest także fakt, iż wszystkie słówka oraz zdania są uzupełnione nagraniami dźwiękowymi, które pozwolą nam poznać dokładną wymowę słownictwa, a także możliwość uzupełniania bazy danych o własne słowa.

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że praca z Profesorem Henry jest wygodna – a co najważniejsze – efektywna. Już wcześniej pisałem, że programy do nauki słownictwa mają dużą przewagę nad sposobem polegającym na wkuwaniu słówek z kartki, gdyż umożliwiają nam trwałe zapamiętanie. W pewnych aspektach komputery są dziś niezastąpione. Optymalizacja pracy jest jednym z nich. Warto więc wykorzystywać software, jeśli zależy nam na prawdziwie efektywnej nauce, wygodzie i oszczędności czasu.

Profesor Henry jest jednym z najlepszych programów do nauki słownictwa, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Poświęcając ledwie kilka minut dziennie, jesteśmy w stanie osiągnąć widoczne postępy. Warto jednak pamiętać o pewnej zasadzie, która pozostaje niezmienna także w pracy z komputerem. Jest to systematyczność. Włączanie programu raz na dwa tygodnie będzie równie efektywne co wkuwanie słówek dzień przed sprawdzianem i zapominanie o nich dzień później. Systematyczne powtórki są konieczne do efektywnej nauki. Reszta przyjdzie sama.