Rozumienie ze słuchu jest jedną z najważniejszych, lecz często zaniedbywaną umiejętnością językową. W szkole zwykle nie ma na to czasu, z przyjaciółmi swobodniej rozmawia nam się w języku macierzystym, zaś filmy oglądamy najczęściej z napisami, bo tak jest wygodniej. Niewiele osób ma także okazję, by wyjechać do Anglii bądź Stanów, gdzie słuchanie języka angielskiego staje się koniecznością. Tymczasem rozumienie tego, co się do nas mówi w języku obcym, jest najważniejszą umiejętnością praktyczną, która wielokrotnie przyda się w późniejszej pracy. Dzisiaj pragnę przedstawić kilka ogólnych porad, w jaki sposób ćwiczyć rozumienie ze słuchu na własną rękę. Konsekwentne stosowanie się do umieszczonych niżej porad na pewno poprawi nasze umiejętności rozumienia angielskiego, co powinno być jednym z głównych celów (jeśli nie najważniejszym) w całym procesie nauki.

1. Podcasty.

Internetowe podcasty to publikacje dostępne w postaci dźwiękowej bądź filmowej, najczęściej pojawiające się regularnie na konkretnej stronie internetowej. Dlaczego jest to doskonały sposób na naukę rozumienia ze słuchu? Po pierwsze, podcastów w internecie możemy znaleźć mnóstwo. Część z nich jest tematyczna, inne poruszają wiele różnych zagadnień. Istnieją także specjalne nagrania, przygotowane dla uczących się angielskiego, zawierające komentarze po polsku, a także słownictwo, które nie przerazi nawet początkujących. Doskonałą stronę, na której możemy znaleźć wiele interesujących nagrań, doprawionych polskim komentarzem, jest strona BBC: http://www.bbc.co.uk/polish/everydayenglish/index.shtml. Zainteresować się nią powinny zwłaszcza te osoby, które nie czują się pewnie w rozumieniu tekstu ze słuchu. W nagraniach język nie jest skomplikowany, native speaker mówi dość wolno, zaś jego słowa są później tłumaczone na polski. Publikacje te mogą być dobrym wstępem przed słuchaniem trudniejszych podcastów, których wiele znaleźć można pod adresem http://www.bbc.co.uk/podcasts/. Podcasty BBC są warte polecenia ze względu na wysoki poziom merytoryczny i poprawny język, którym mówią występujące w nich osoby. Poza tym, są one ciekawe, a interesujących nagrań słucha się przyjemnie.

2. Programy angielski.

Każdy z nas ma więcej bądź mniej kanałów telewizyjnych. Wśród nich znajdziemy zapewne kilka anglojęzycznych. Warto wyrobić w sobie nawyk oglądania jednego bądź paru przez kilka minut dziennie. Po pierwsze, obcujemy wówczas z językiem o wysokiej jakości, czasem wręcz literackim, używanym przez wykształconych Anglików. Po drugie, rozumienie zwrotów używanych w newsach czy prognozie pogody jest umiejętnością bardzo praktyczną i przydatną. Zachęcam także do prób szerszego wykorzystanie telewizji. Jeśli lubisz sport, spróbuj obejrzeć mecz z angielskim komentarzem. Na pewno szybko zrozumiesz jakie są angielskie odpowiedniki wykorzystywanych w danej grze słów.

3. Filmy i seriale angielskie.

Z filmami angielskimi jest dosyć ciekawa sytuacja. Wiele osób, które znają język na poziomie gwarantującym zrozumienie niemal całego filmu, woli mimo wszystko oglądać go z napisami. Wyjaśnienie jest proste. Oglądając film trwający ok. 2 godzin, musimy pozostawać cały czas w skupieniu, wsłuchując się w to, co mówią aktorzy. Dla wielu osób jest to zbyt dużo, gdyż mają tendencję do chwilowego „wyłączania się”, co sprawia, że trudniej odnaleźć się w fabule filmu, gdy na moment przestaniemy uważnie słuchać. Oglądanie filmów jest oczywiście doskonałą okazją nie tylko na praktykę słuchania, lecz na poznanie wielu zwrotów używanych na co dzień przez posługujących się angielskim. Polecam to jednak osobom o bogatym zasobie słownictwa i ogólnym wysokim poziomie języka. Pozwoli to oglądać film swobodnie i komfortowo.

Warto jednak zainteresować się krótszymi nagraniami – serialami bądź filmami video dostępnymi w internecie. Po pierwsze, pozwalają one poznać różnorodność językową – wszak w Anglii i Ameryce, podobnie jak w Polsce, dorośli mówią inaczej niż dzieci, profesorowie inaczej niż ludzie niewykształceni. Dzięki temu mamy szansę wzbogacić nasze słownictwo o przydatne zwroty. Po drugie, czas trwania tych nagrań pozwala zachować skupienie bez przerwy, co pozwala na stopniowe słuchanie większych porcji informacji bez obawy, że w pewnym momencie stracimy wątek. Jednym z seriali wartych polecenia jest In Treatment produkcji HBO. Opowiada on o losach psychoterapeuty i jego pacjentów. Każdy odcinek trwa nieco ponad 20 minut i co ważne składa się praktycznie z samych dialogów. Aktorzy mówią wyraźnie i dość wolno, zaś używany przez nich język jest poprawny i stylistycznie bardzo dobry, dlatego może być śmiało wykorzystywany przez nas jako wzór do przyswojenia.

4. Muzyka angielska

Muzyka jest obecna wszędzie i praktycznie wszyscy rzadziej lub częściej jej słuchamy. Zapewne większość utworów, które znamy i lubimy, śpiewana jest w języku angielskim. Stanowi to doskonałą okazję do ćwiczenia i rozwijania umiejętności rozumienia ze słuchu. Nie jest to bynajmniej zadanie proste. Tekstowi towarzyszy muzyka, która utrudnia wyłapanie wszystkich słów. Co więcej, często śpiew jest w niektórych fragmentach na tyle niewyraźny, że nawet rodowici Anglicy mają problem z ich zrozumieniem. Podobnie jest zresztą w Polsce. Na pewno znasz kilka polskich piosenek, których słowa nie do końca dało się rozwikłać. Mimo wszystko warto podczas słuchania muzyki próbować przetłumaczyć jej tekst. Prawdopodobnie nie uda nam się co do jednego słowa, lecz ważne, aby znać przynajmniej ogólny kontekst. Wszak warto wiedzieć, o czym opowiada utwór. Jeśli piosenkę słuchamy wiele razy, mamy sporo okazji, aby poznać jej tekst w dużym stopniu. Zawsze można też sprawdzić, czy faktycznie słyszeliśmy odpowiednie słowa, wyszukując tekst piosenki w internecie. Pamiętaj jednak, że niektóre teksty – zwłaszcza hip-hopowe – mogę i prawdopodobnie zawierają wiele wyrażeń slangowych, których czasami nie znają sami Amerykanie, więc z ich zrozumieniem możesz mieć sporo problemów.

Wymienione wyżej sposoby, jeśli są stosowane systematycznie, przynoszą duże efekty. Pozwalają ćwiczyć rozumienie ze słuchu, a jednocześnie robić rzeczy, które są interesujące, niekoniecznie związane z typowym sposobem nauki.