SuperMemo Advanced English Proficiency to kolejny program do nauki słownictwa angielskiego, któremu chciałbym poświęcić osobny wpis. Jak wskazuje sama nazwa, nie jest to aplikacja przeznaczona dla początkujących. O ile obsługa programu jest intuicyjna i nie powinna sprawiać żadnych problemów, o tyle sam materiał to słownictwa zdecydowanie dla zaawansowanych.

Program oparty jest o znany i szeroko rozpowszechniony system SuperMemo, którego algorytm wykorzystywany jest w wielu programach do nauki, nie tylko języków obcych. Proces nauki różni się nieco od sposobu wykorzystywanego w Profesorze Henry, lecz wydaje się, że oba systemy są równie efektywne i tylko od nas zależy, który przypadnie nam bardziej do gustu. Oba z nich to udane aplikacje do nauki angielskiego.

W SuperMemo Advanced English Proficiency nauka wygląda następująco. Zamiast słówka po polsku pojawia się tekst angielski opisujący dane słowo bądź wyrażenie, ewentualnie podający synonimy. Nasze zadanie to odgadnięcie na podstawie opisu, o jakie słowo chodzi. Po najechaniu kursorem tekst tłumaczony jest na język polski, dzięki czemu otrzymujemy pomoc w sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni, czy dobrze rozumiemy sens opisu. Co więcej, samo czytanie angielskich definicji znacznie poprawia naszą znajomość języka.

W Advanced English Proficiency, podobnie jak w innych programach opartych na systemie SuperMemo, oceniamy się sami, wybierając jedną z kilku ocen, w oparciu o które wyznaczane są kolejne powtórki. Analogicznie jak w Profesorze Henry mamy możliwość nauki słów wyłącznie z wybranych kategorii. Nie można mieć także zarzutów do algorytmu wyznaczającego powtórki, który dba o to, aby nauka słownictwa była możliwe najbardziej efektywna.

Advanced English Proficiency poziomem znacznie przewyższa Profesora Henry Słownictwo 3&4. Spotykałem się z zarzutami, że program ten uczy wielu słów niepotrzebnych; takich, których prawdopodobnie nigdy nie użyjemy. Owszem, w języku polskim również są słowa, które stosujemy bardzo rzadko bądź zastępujemy je bardziej znanymi. Poziom proficiency jest jednak uważany za poziom biegłości językowej, czyli wymaga znajomości słownictwa na poziomie wykształconego Anglika. Nie każdy posiądzie taką zdolność, gdyż nie jest ona łatwa, lecz Ci, którzy chcą ja osiągnąć, powinni przyzwyczaić się do wielu trudnych słów i zwrotów angielskich. Advanced English Proficiency można śmiało polecić wszystkim, którzy osiągnęli już wysoki poziom języka, lecz chcieliby go jeszcze poprawić oraz osobom, którym zależy na solidnym przygotowaniu do egzaminu CPE (Certificate of Proficiency in English).