Matura ustna z języka angielskiego jest dla wielu osób źródłem stresu. Wynika to przede wszystkim z jej ustnej formy. Musimy stanąć przed komisją i przeprowadzić z nią rozmowę, mając niewiele czasu na przygotowanie się. Wiele osób obawia się pustki w głowie spowodowanej nerwami bądź wylosowania zestawu, z którym ciężko byłoby sobie poradzić nawet odpowiadając w języku polskim. Owszem, trzeba mieć w tym wszystkim nieco szczęścia, ale wiele zależy także od naszego nastawienia i przede wszystkim przygotowania. Na maturze ustnej dostajemy zawsze taki sam rodzaj zadań, co ułatwia optymalne przygotowania. Poniżej przedstawiam kilka zasad postępowania już po wejściu do sali egzaminacyjnej, których przestrzeganie powinno pomóc nam w uzyskaniu dobrego wyniku. Warto je ćwiczyć już wcześniej.

  1. Dobrze gospodaruj czasem na przygotowanie. Staraj się poświęcić każdemu zadaniu taką samą ilość czasu. Wykorzystaj go do końca, nawet jeśli zrobisz notatki nieco szybciej.
  2. Zapisuj słowa-klucze. Nie trać czasu na układanie całych zdań, gdyż ich odczytanie z kartki i tak nie wchodzi w grę.  Spróbuj ułożyć sobie w myślach plan rozmowy i zapisać tylko najważniejsze punkty tak, aby nie pogubić się w trakcie zdawania.
  3. Nie trać czasu na przypominanie sobie słów, które ci umknęły. Wiele rzeczy można powiedzieć  w różny sposób. Jeśli opiszesz coś szczegółowo zamiast nazwania tego wprost, nic się nie stanie.
  4. Nie przestrasz się zadań. Nawet jeśli jedno z nich wydaje ci się nadzwyczaj trudne i nie wiesz, co powiedzieć, pamiętaj, że są kolejne scenki. Jeśli jedna z nich pójdzie ci gorzej, nic straconego. Skup się na pozostałych zadaniach, a do najtrudniejszego wróć na koniec.
  5. Nie utrudniaj sobie zadania. W wielu przypadkach musisz opowiedzieć o jakimś wydarzeniu z przeszłości, wyjściu do kina, wyjeździe itp. Nikt nie sprawdzi, czy te zdarzenie faktycznie miały miejsce. Nie próbuj przypominać sobie własnych doświadczeń, jeśli zajmie ci to sporo czasu lub okaże się trudne. Puść wodze fantazji.
  6. Nie stresuj się pomyłkami lub chwilami przerwy w trakcie mówienia, bo zdarza się to każdemu. Jeśli w pewnym momencie zapomnisz, co masz dalej powiedzieć, spójrz do notatek lub staraj się improwizować.
  7. Opisując obrazek,  zacznij od ogólnej perspektywy, następnie przejdź do szczegółów. Pamiętaj też, że nie jest konieczne szczegółowe omawiania najdrobniejszych elementów obrazka.
  8. W trakcie przygotowań do opisu obrazka staraj się pomyśleć o pytaniach, jakie może zadać egzaminator i pomyśl chwilę, w jaki sposób odpowiedziałbyś na nie. Po rozwiązaniu kilku zestawów przykładowych zauważysz, że ich typ często się powtarza i czasami łatwo jest przewidzieć, co się może pojawić.

Spis ten będzie uzupełniany. Zapraszam też wszystkich do dopisywania własnych wskazówek w komentarzach.