We wpisie poświęconym czynnościom przygotowawczym do samodzielnej nauki języka angielskiego nadmieniłem, iż należy być świadomym poniesienie pewnych kosztów finansowych związanych z zakupem książek. W tym wpisie przyjrzę się tematowi nieco bliżej. Postaram się odpowiedzieć na pytania związane w wyborem podręczników, podpowiedzieć, na co należy zwracać uwagę przy wyborze materiałów, czego unikać i wreszcie jakich książek tak naprawdę potrzeba, aby efektywnie rozpocząć naukę.

Ten wpis jest jedną z części cyklu Samodzielna nauka języka angielskiego – kliknij ten odnośnik, aby przejść do spisu treści, który zawiera informacje o wszystkich artykułach tego cyklu.

O książkach do nauki angielskiego pisałem już wcześniej m. in. we wpisie dotyczącym książki do gramatyki, gdzie polecałem konkretny, sprawdzony przeze mnie tytuł. W tym artykule postąpię jednak inaczej. Nie będę podawał żadnych konkretnych tytułów, ani wydawnictw. Powodów takiej sytuacji jest kilka.

Po pierwsze, rynek podręczników do nauki angielskiego cały czas się rozwija. Pojawiają się nowe tytuły i uaktualnienia starszych pozycji. Część książek jest wycofywana, inne całkowicie się zmieniają. Nie istnieje możliwość oceny własnej wszystkich możliwych materiałów, bo jest ich zbyt dużo. Dlatego też nie widzę sensu podawania konkretnych tytułów, które już za parę miesięcy mogą być nieaktualne bądź zmienione tak bardzo, że w niczym nie będą przypominały dawnej formy.

Po drugie i może ważniejsze, zostawiam pewną swobodę czytelnikom, jednocześnie zrzucając na nich odpowiedzialność za wybór odpowiednich książek. Samodzielna nauka wymaga od nas wiele uwagi, wybiórczości i dokonywania trafnych wyborów. Warto tej umiejętności nauczyć się od samego początku.

Oczywiście nie mam zamiaru pozostawiać czytelników samym sobie. Jest kilka pytań, na które odpowiem, aby ułatwić wszystkim wybór i nieco rozjaśnić sytuację.

Jakich książek potrzebuję?

Odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od celów, które postawiliśmy sobie w naszym planie nauki. Jeśli chcemy skupić się jedynie na konkretnej, precyzyjnie określonej umiejętności, np. nauce angielskiej wymowy, naturalnym wyborem będzie zakup książki, która skupia się konkretnie i wyłącznie na tym temacie. Jeśli nasz plan jest szerszy i zawiera naukę wszystkich dziedzin języka angielskiego, powinniśmy wybrać ogólniejszy podręcznik bądź kilka pozycji.

Zakładając, że dopiero zaczynasz naukę, dobrym wyborem będzie zakup dobrego podręcznika do gramatyki angielskiej, który będzie podstawowym i na początku jedynym podręcznikiem. Jako dobry rozumiem tu podręcznik, w którym teoria jest obficie opisana i weryfikowana przykładami. Jednocześnie książka taka musi posiadać ćwiczenia do samodzielnego rozwiązywania, które sprawdzą całość wiedzy teoretycznej. Dobra książka powinna charakteryzować się spójnością i porządkiem – nie powinna skakać od tematu do tematu i mieszać rzeczy prostych z zaawansowanymi, lecz stanowić pewną całość, łatwą do przejścia dzięki odpowiedniemu ułożeniu zagadnień. Oprócz podręcznika do gramatyki polecam także zaopatrzyć się w porządny słownik, który na pewno ułatwi nam pracę.

Jeśli masz zamiar samodzielnie przygotowywać się do certyfikatu, zapewne posiadasz już pewną wiedzę i wybór książki, która traktuje gramatykę od poziomu początkującego, będzie stratą pieniędzy i czasu. Lepszym wyborem będzie kupno podręcznika, który pozwoli odświeżyć podstawowe informacje, nauczyć bardziej zaawansowanych zagadnień i jednocześnie dostarczyć ćwiczeń w formie zbliżonej do tej, która czeka cię później w trakcie zdawania certyfikatu. Pamiętaj, że na wybór podręcznika główny wpływ ma twoja potrzeba i określone cele.

Czy kupować jeden podręcznik do wszystkiego, czy kilka do specyficznych zagadnień?

Jeśli masz zamiar uczyć się pisania po angielsku nie kupuj podręcznika ogólnego, w którym na pisanie będzie poświęcone 10% całej treści. Ta zasada jest prosta, jeśli faktycznie zależy nam na doszlifowaniu konkretnej, pojedynczej umiejętności. Problemy pojawiają się, gdy naszym celem jest nauka angielskiego na wszystkich płaszczyznach. Stajemy wtedy przed wyborem – czy kupić jeden podręcznik ogólny, czy może kilka szczegółowych.

Moja rada jest następująca – jeśli dopiero zaczynasz przygodę z angielskim, stosuj się do punktu pierwszego tego artykułu. Kup dobry podręcznik poświęcony w całości gramatyce i ewentualnie dobry słownik. Mając dostęp do internetu i programów edukacyjnych, wszystkie inne umiejętności możesz bez problemu ćwiczyć za darmo, bez udziału dodatkowych książek. Gramatyki także da się nauczyć w ten sposób, jednak uważam, że jest to na tyle złożone zagadnienie i często traktowane ogólnikowo w internecie, że warto kupić dobry podręcznik, aby mieć zagwarantowaną wysoką jakość nauki. Jeśli nie jesteś początkującym i masz zamiar uczyć się np. do matury lub certyfikatu, dobrym pomysłem jest zakup nie jednego, lecz większej ilości podręczników. Istnieją zestawy złożone z 2-3 książek, które razem pokrywają wszystkie potrzebne umiejętności, np. jedna pokrywa zagadnienia gramatyczne, słowotwórstwo i struktury leksykalne, druga dotyczy czytania i pisania, zaś trzecia pokrywa listening i speaking. Unikałbym w każdym przypadku podręczników typowo szkolnych, gdzie wszystkiego jest po trochu, do tego treść jest porozrzucana po całej książce. Efektywna nauka z takimi materiałami jest niemożliwa i frustrująca.

Jak mam znaleźć dobre podręczniki?

Ostatnie pytanie jest może najważniejsze ze wszystkich. Nawet jeśli dobrze wiemy, co powinniśmy zakupić, nie dostajemy gwarancji, że nasz zakup będzie udany. Wśród ogromnej ilości tytułów czasem ciężko się odnaleźć. Na szczęście żyjemy w czasach internetu i serwisów społecznościowych, gdzie dużą rolę odgrywa wymiana opinii i doświadczeń. Dzięki temu wybór odpowiednich książek nie powinien sprawiać problemów.

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić przed zakupem podręcznika, jest zorientowanie się w temacie – poszukanie książek, które nas interesują i spisanie tytułów. Następnie powinniśmy szukać opinii o każdej z książek w internecie – wpisując jej tytuł w google i dodając słowa opinia, recenzja itp. Można także szukać opinii na forach poświęconych nauce angielskiego. Dzięki temu będziemy mogli skorzystać z doświadczenia innych i odrzucić tytuły, które cieszą się małą popularnością bądź negatywną opinią dużej ilości osób. Po odpowiedniej selekcji powinniśmy wybrać 2-3 tytuły najlepszych książek i udać się do najbliższej księgarni językowej, gdzie będzie można na żywo zajrzeć do podręczników i dokonać ostatecznego wyboru. Pamiętaj też, że to tobie powinno się pracować wygodnie z książką. Jeśli z dwóch podręczników jeden cieszy się nieco lepszą opinią, ale coś ci w nim przeszkadza i wiesz, że nauka z nim nie będzie przyjemna, wybierz drugi. Komfort i efektywność uczenia powinny odgrywać najważniejszą rolę.

Mam nadzieję, że odpowiedzi na te trzy pytania ułatwią nieco wybór książek do samodzielnej nauki angielskiego. Jak pewnie zauważyliście nie polecam tutaj żadnych książek do nauki słownictwa czy słuchania. Wynika to z tego, że według mnie istnieją lepsze, nierzadko darmowe materiały do nauki tych elementów języka. Jakie? O tym będę pisał w kolejnych częściach cyklu.