Po odpowiednim przygotowaniu do samodzielnej nauki angielskiego, stworzeniu planu, kupieniu książek i zaopatrzeniu się w pozostałe materiały możemy wreszcie rozpocząć samą naukę i rozwijanie naszych umiejętności językowych. Dzisiaj opiszę, jakie techniki nauki gramatyki powinniśmy stosować, aby była ona efektywna i jednocześnie nie wiązała się z cierpieniem.

Ten wpis jest jedną z części cyklu Samodzielna nauka języka angielskiego – kliknij ten odnośnik, aby przejść do spisu treści, który zawiera informacje o wszystkich artykułach tego cyklu.

Zakładam, że jesteś po lekturze poprzednich części cyklu poświęconego nauce angielskiego w domu i posiadasz już materiały – a przynajmniej książkę do gramatyki – z których będziesz korzystać w najbliższej przyszłości. Swoje uwagi i porady dotyczące nauki angielskiej gramatyki postanowiłem zawrzeć w punktach, bo uważam, że taka forma będzie najczytelniejsza i najbardziej zapadająca w pamięć. O czym należy pamiętać, ucząc się gramatyki?

Poświęcaj odpowiednią ilość czasu na naukę nowych zagadnień

Można by zapytać, co znaczy odpowiednia ilość. Już wyjaśniam. Przez to sformułowanie rozumiem taką ilość czasu, która jest nam potrzebna do rzeczywistego opanowania zagadnień. Nie ich pobieżnego zrozumienia. Nie nauczenia się ogólników i kilku przykładów. Nowe zagadnienia musimy opanować perfekcyjnie przed pójściem dalej, gdyż w późniejszym czasie pewne elementy gramatyki będą bazować na tym, czego nauczyliśmy się wcześniej. Jeśli w naszym rozumieniu zagadnień pojawią się nawet małe luki, to z czasem rozrosną się one do rozmiarów poważnych braków. Pamiętaj, że szybkość przyswajania materiału jest sprawą indywidualną. Nie ograniczaj sobie czasu na opanowanie nowych zagadnień tylko dlatego, że twoi znajomi potrafią zrozumień je szybciej bądź dlatego, że w planie nauki masz określony czas na gramatykę. Jeśli potrzebujesz na coś więcej czasu, poświęć go. Najgorszą rzeczą jest przejście do następnych zagadnień ze świadomością, że nie rozumiesz do końca poprzednich. Unikaj takich sytuacji za wszelką cenę, jeśli naprawdę zależy ci na osiągnięciu wysokiego poziomu języka.

Dostosuj sposób i zakres nauki do swojego poziomu

Jeśli dopiero zaczynasz naukę angielskiego, zapewne kupiona przez ciebie książka nie porusza dogłębnie wszystkich zaawansowanych elementów. To dobrze, nie ma sensu na początku zawracać sobie głowy szczegółami, jeśli priorytetem jest zdobycie solidnych podstaw gramatycznych. Tych szczegółowych zagadnień i tak się nauczysz w późniejszym czasie. Jeśli z kolei uczysz się do certyfikatu, masz już jakąś wiedzę gramatyczną. Nauka od podstaw jest wtedy stratą czasu i skupiasz się na pewno na bardziej zaawansowanych zagadnieniach. Pamiętaj jednak, że warto przy powtarzaniu gramatyki raz jeszcze zapoznać się z teorią i przerobić choćby kilka ćwiczeń, nawet jeśli wydają nam się banalne. Mając już pewną wiedzę gramatyczną, na różne zagadnienia będziesz patrzeć inaczej i możesz z tej nauki wynieść kilka nowych wiadomości, które umknęły ci wcześniej lub po prostu jeszcze bardziej poprawić rozumienie angielskiej gramatyki.

Zapomnij o podejściu typu „a po co mi ta cała gramatyka…”

Wiele osób uważa, że jeśli chodzi o gramatykę, to tak naprawdę wystarczy znajomość jedynie podstawowych czasów, wszak większości i tak się nie używa, do tego kilka najważniejszych zagadnień i możemy śmiało się dogadać. Reszta zależy już wyłącznie od zasobów naszego słownictwa. Jest to oczywiście bzdura i warto uświadomić to sobie już na początku nauki. Nie traktujmy gramatyki po macoszemu. Nie uczmy się jej na pół gwizdka, z przekonaniem, że i tak większość rzeczy nam się  nie przyda, bo to nie jest prawda. Co z tego, że będziemy znali tysiące słów angielskich, jeśli nie będziemy w stanie skleić z nich poprawnego zdania. Gramatyka angielska wprowadza mnóstwo gotowych struktur, które wykorzystywane są wprost do mówienia i pisania. Ich znajomość jest niezbędna do poprawnego porozumiewania się. Jeśli nie chcemy, aby jakikolwiek native speaker uważał nas za pół-analfabetę, przyłóżmy się do solidnego zrozumienia gramatyki angielskiej.

Rozwiewaj wszelkie wątpliwości

Gdy zadając sobie pytania o zakres stosowania bądź sposób wykorzystania konkretnych elementów gramatycznych, odpowiadasz na nie słowami „chyba” lub „nie jestem pewien/pewna”, to jest to znak, że trzeba się na moment zatrzymać. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące jakiegokolwiek zagadnienia, rozwiewaj je za wszelką cenę. Jeśli nie znajdziesz wyjaśnienia w zakupionej książce, szukaj go w innych materiałach, pytaj w internecie lub poproś o pomoc znajomych. Możesz nawet pisać pytania w komentarzach do tego wpisu. Ważne jest, aby przed pójściem dalej nie istniały żadne wątpliwości, które w późniejszym czasie mogą się stać przyczyną błędów.

Staraj się zrozumieć teorię

Nie ucz się na pamięć reguł gramatycznych. Staraj się je zrozumieć. Jeśli masz jakieś wątpliwości, stosuj się do punktu poprzedniego. Zamiast wkuwać regułki, poświęć ten czas na praktykę, która pozwoli ci lepiej zrozumieć i utrwalić teorię.

Powtarzaj, powtarzaj i jeszcze raz powtarzaj

Practice makes perfect. Pamiętaj o tym. Wykonuj wszystkie ćwiczenia dołączone do książki, szukaj nowych w internecie (np. na http://testyourenglish.pl) i rób je regularnie. Nie pozwól sobie na zapomnienie materiału, który został przez ciebie dobrze opanowany wcześniej. Wracaj zwłaszcza do zagadnień, które sprawiają ci najwięcej problemów. Systematyczne powtarzanie jest kluczem do sukcesu.

Pamiętaj o innych dziedzinach angielskiego

O ile gramatyka jest bardzo ważną częścią nauki języka angielskiego, to nie jest ona jedynym zagadnieniem, które musimy opanować. Pamiętam, że na początku swojej nauki większość czasu spędzałem na nauce gramatyki. Przychodziło mi to z łatwością, stąd nauka sprawiała mi przyjemność. Szybko jednak zdałem sobie sprawę, że ucierpiały na tym moje inne umiejętności językowe, jak czytanie ze zrozumieniem bądź zasób słownictwa, gdyż nie poświęcałem na nie wystarczającej ilości czasu. Pamiętajcie więc, żeby nie zapominać o innych ważnych elementach nauki języka angielskiego.

Porada dla początkujących – nie staraj się przenosić polskich zasad w całości na angielski

Początkujący często popełniają jeden błąd związany ze stosowaniem zasad gramatycznych i struktur leksykalno-gramatycznych oraz słownictwa, mianowicie starają się bezpośrednio przenieść reguły i całe wyrażenia z języka polskiego na angielski. Problem w tym, że takie bezpośrednie transformacje często nie działają. Język polski charakteryzuje się większą swobodą tworzenia zdań, umożliwia większy zakres przestawiania wyrazów, w skrócie: więcej możemy w nim zrobić bez popełnienia błędów. W angielskim często zamiana kolejności dwóch słów może sprawić, że stanie się ono gramatycznie niepoprawne. Nie mówiąc już o tym, że część struktur tłumaczy się po prostu inaczej – z innym przyimkiem, z odrębnym czasem itd. Początkowo może sprawiać ci to pewne trudności, co jest jednak normalne i nie powinno cię martwić. Z czasem zdasz sobie sprawę, że takie ściśle określone zasady może dają mniejszą swobodę, ale znacznie ułatwiają naukę i późniejsze stosowanie reguł.

Mam nadzieję, że podane przeze mnie wskazówki ułatwią choć trochę wszystkim uczącym się angielskiego odpowiednie przygotowanie do nauki gramatyki.