Internet i jego zasoby odgrywają bardzo dużą rolę przy samodzielnej nauce języka angielskiego. W dzisiejszych czasach mamy dostęp do – wydawałoby się – nieskończonego zbioru darmowych i płatnych stron poświęconych w całości bądź w części nauce angielskiego. Niestety, wadą globalnej sieci jest brak uporządkowania, co po pierwsze uniemożliwia czasem dotarcie do interesujących nas materiałów, a po drugie sprawia, że zasoby dobrej jakości mieszają się z witrynami, które mogą nam przynieść więcej problemów niż pomocy w nauce angielskiego. Jakich stron więc szukać i z czego korzystać?

Wpisując w wyszukiwarkę słowo angielski, znajdziemy całe mnóstwo stron w mniejszym lub większym stopniu związanymi z językiem angielskim. Wśród nich znajdą się portale w całości poświęcone nauce angielskiego i traktujące o wszystkich jego dziedzinach, strony nastawione na konkretne tematy, np. naukę słownictwa, witryny szkół językowych, kursów, blogi. Słowem – bardzo wiele. Jak się w tym wszystkim odnaleźć?

Zapewne większość z was ma już pewne doświadczenia ze stronami do nauki angielskiego. Może nawet macie wybrane ulubione serwisy i jesteście na nich stałymi bywalcami. Powstaje jednak pytanie, czy rzeczywiście są one dobrym źródłem edukacji i czy ułatwią w jakikolwiek sposób waszą samodzielną naukę. Kluczowe jest zadanie sobie pytania, czego tak naprawdę oczekuję do stron poświęconych angielskiemu. Zakładając, że moje poprzednie wpisy zostały przez ciebie przeczytane, wiesz, że do nauki gramatyki zachęcałem do zakupu tradycyjnej książki, zaś do szlifowania słownictwa wykorzystanie programu komputerowego. Do czego w takim razie przyda nam się internet?

Internet przyda nam się tak naprawdę do trzech rzeczy. Pierwsza z nich związana jest z dziedzinami, o których na razie nie wspominałem bądź pisałem niewiele. Są to np. nauka czytania i słuchania ze zrozumieniem. Nie ma sensu kupować drogich płyt, jeśli internet roi się od darmowych materiałów – filmów, piosenek, podcastów. Podobnie jest z czytaniem – wystarczy pierwsza z brzegu strona angielskich gazet, aby uzyskać dostęp do wielkiej bazy dobrej jakości artykułów, które śmiało mogą nam pomóc w samodzielnej nauce. Druga sprawa to wsparcie. Nawet jeśli kupimy najlepszej jakości podręczniki, zawsze mogą się pojawić pytania, na które nie znajdziemy w nich odpowiedzi. Z pomocą przychodzą portale, wokół których skupione są społeczności uczące się angielskiego. Dzięki nim możemy zadać pytanie na forum i z dużym prawdopodobieństwem oczekiwać odpowiedzi, często od bardziej doświadczonych kolegów. Taka pomoc jest nieceniona dla osób, które zwłaszcza na początku nauki napotkają pewne trudności. Portale do nauki angielskiego będą także pomocne przy poszukiwaniu partnera do rozmów bądź szukaniu opinii o innych materiałach. Trzecia sprawa związana jest z praktyką. Książki do gramatyki mogą nas nauczyć teorii i udostępnić ćwiczenia, lecz ilość zadań do własnego rozwiązania jest w nich zwykle mocno ograniczona. Skoro prawdą jest, iż praktyka czyni mistrza, należy ćwiczeń do codziennego szlifowania języka szukać w internecie.

Teraz konkrety. Jakie strony warto odwiedzać? Z polskich portali na uwagę zasługują www.ang.pl i www.angielski.edu.pl. Moim zdaniem drugi z nich jest lepszy pod względem zasobów i teorii, choć jest to subiektywna opinia. Podkreślę jednak raz jeszcze, że nie polecam opierania się wyłącznie na stronach internetowych, ucząc się gramatyki, struktur leksykalno-gramatycznych bądź innych bardziej zaawansowanych pojęć – do tego lepiej nadają się podręczniki. Wymienione wyżej strony posiadają za to liczne społeczności, które możemy spotkać na forum i które w razie potrzeby mogą nam służyć pomocą.

O nauce czytania i słuchania będę pisał później, więc odsyłam do dalszych publikacji, gdzie podam więcej wartych uwagi źródeł. Na początku zachęcam do odwiedzenia strony http://www.bbc.co.uk/polish/learningenglish/, gdzie czeka na was trochę materiałów naprawdę dobrej jakości.

Do codziennej praktyki polecam z kolei portal http://testyourenglish.pl, gdzie znaleźć można ponad 200 różnego rodzaju testów od gramatyki, przez słownictwo do słowotwórstwa. Ćwiczenia są uporządkowane w kategorie i zróżnicowane pod względem poziomu trudności, dzięki czemu łatwo znaleźć testy, których potrzebujemy w danej chwili.

Jeśli nadal czujesz niedosyt materiałów, zachęcam do wpisania w Google „strony do nauki angielskiego”. Na pierwszej stronie wyników znaleźć można odnośniki do kilku tematów na różnych forach, gdzie internauci dzielą się wartymi uwagi stronami. Zachęcam do przejrzenia ich i wybrania kilku najbardziej nam odpowiadających już na początku, bo szukanie za każdym razem odpowiedniej strony będzie nieefektywne. Pamiętajmy, aby więcej czasu poświęcać samej nauce, nie zaś poszukiwaniem odpowiednich dla nas materiałów w internecie.